Iridium

IRIDIUM

Někteří lidé rádi čtou knihy s dobrodružnou tématikou, já jsem si v lednu roku 2017 dobrodružství zažil napřímo.
Vidět na vlastní oči obnovený start rakety Falcon 9 s první várkou 10 telekomunikačních satelitů IRIDIUM NEXT a zažít následnou další nejistotu, jestli i samotné satelity byly správně odděleny od rakety, stejně jako jestli se satelity správně „probudí“ ve vesmíru a bude vše fungovat tak, jak bylo plánováno a za pomoci množství firem a lidí po mnoho let připravováno, včetně závěrečné uzavřené oslavy na nezvyklém místě, to vše se povedlo zažít.
A o nějakou dobu později provedené zkušební volání přes první aktivovaný satelit, z Borského parku v Plzni, bylo již pomyslnou třešničkou s úspěšným koncem.

Mohlo by zaujmout:

článek Už žádné ztracené letadlo, omlazené satelity Iridia na to dohlédnou  (iDnes.cz, 2017)

článek Globální síť Iridium – historie (Kosmonautix.cz, 2016) a jeho dokončení s názvem Iridium na věčné časy bez Motoroly a nikdy jinak (Kosmonautix.cz, 2017)

článek Zemřel Ken Peterson, spoluvynálezce satelitní sítě Iridium, inspirace pro Starlink (Technet.cz, 2022)

Vizualizace satelitů Iridium (nyní již druhé generace) na základě aktuálních telemetrických dat je dostupná na mém neoficiálním webu iridium.online

Co nabídne Iridium NEXT po dokončení (2018)

Druhá generace satelitů se vyrábí ve Francii ve firmě Thales Alenia Space a přinese nejen vyšší kvalitu hlasových hovorů, ale především podporu mnohem rychlejších datových přenosů, očekává se podpora rychlostí až 1,5 Mbit/s. Trend využívání sítě Iridium je jasný, datové přenosy a M2M komunikace budou i nadále tvořit dominantní část, zatímco klasické hovory budou pokračovat v ústupu. Další novinkou je příjem ADS-B zpráv z letadel a dceřiná firma Aireon tak bude nabízet služby pro sledování letadel kdekoliv prakticky v reálném čase (již žádná zmizelá letadla) a také služby pro optimalizace letových tras.

Satelity Iridium NEXT mohou také v případě zájmu hostit různé senzory a malá zařízení pro společnosti, pro které je vynesení vlastního satelitu příliš drahé. Iridium NEXT satelity budou také nabízet alternativu ke GPS satelitům pro určení přesné polohy spolu s vyšší odolností proti rušení. A neposlední řadě nová generace satelitů zajistí funkčnost systému Iridium jako takového, protože satelity první generace měly stanovenou životnost v rozmezí 5 – 8 let, avšak v provozu jsou mnohem déle, některé i 20 let. Nové satelity Iridium NEXT mají plánovanou životnost 15 let, takže kontinuita sítě bude zachována i po roce 2030.

Nové služby, telefony a terminály s podporou vyšších datových rychlostí budou dostupné až po skončení výměny všech původních satelitů za druhou generaci, aktuálně se uvádí 2. polovina roku 2018.

Současné terminály a zařízení budou i nadále funkční, ale nebudou moci využívat vyšších rychlostí a nových služeb.

I přes existenci dalších satelitních systémů a plánů dalších firem na podobné satelitní systémy do budoucna je Iridium ke dnešnímu dni (duben 2017) stále jediná síť s globálním pokrytím a robustním řešením (satelity jsou mezi sebou vzájemně propojeny).  Žádná jiná síť není tak komplexní a nenabízí podobné pokrytí.

Oficiální materiály:

  1. Oficiální video z výstavy ve Washingtonu (březen 2017)

2. Oficiální video – jak se provádí výměna satelitu „kus za kus“

3. Oficiální video – chcete vidět emoce a napětí u lidí, kteří věnovali projektu Iridium NEXT téměř 10 let svého života? První start Iridium NEXT satelitů z netradičního úhlu pohledu… Hrálo se tehdy i o samotnou další existenci firem Iridium a SpaceX…